Polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu, poprzez odpowiednio dobrane formy pomocy, indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka oraz rozpoznawaniu jego indywidualnych możliwości psychofizycznych. Związana jest z pomocą psychologiczną i ukierunkowana na udzielanie wsparcia dziecku w radzeniu sobie z trudnościami i rozwijaniu jego potencjału.
Terapia pedagogiczna
Jest formą specjalistycznej pomocy udzielanej dziecku i jego rodzicom w pokonywaniu zaburzeń rozwojowych i trudności w nauce. Nastawiona jest na rozwój zdolności poznawczych i percepcyjno-motorycznych u dzieci ze stwierdzonymi deficytami w zakresie tych funkcji w dysleksji, dysortografii, dysgrafii i dyskalkulii. Obejmuje usprawnianie funkcji zaburzonych i doskonalenie tych, które rozwijają się prawidłowo, leżących u podłoża umiejętności szkolnych. Dobierana jest zawsze do indywidualnych potrzeb dziecka.
Doradztwo wychowawcze
Obejmuje spotkania z rodzicami lub opiekunami dziecka, które mają charakter poradnictwa wychowawczego. Rodzic otrzymuje pomoc w znalezieniu sposobów radzenia sobie z problemami w wychowaniu dziecka i rozwijaniu umiejętności rodzicielskich.
Diagnoza pedagogiczna
Badanie dojrzałości szkolnej, diagnoza umiejętności czytania i pisania, badanie ryzyka dysleksji.